Gönderen Konu: EKAT BELGESİ BİLGİLENDİRME  (Okunma sayısı 15395 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bekir ÜSTÜNDAĞ

 • Admin
 • *****
 • İleti: 1640
 • PUAN: +49/-2
 • Cinsiyet: Bay
  • Bekpa
Ynt: EKAT BELGESİ BİLGİLENDİRME
« Yanıtla #5 : 02 Mart 2013, 10:43:27 »
Ekat belgesi Elektrik kuvvetli akım tesislerinde çalışma belgesi Teknik lise Meslek Lisesi Meslek yüksek okulu Elektrik bölümü mezunu olanlar bu belgeyi alabilir. Bu belge Tedaş eğitim merkezlerinde Orta gerilim yani 36 Kv kadar arıza bakım ve onarım işi için verlilir. TEİAŞ egitim merkezlerinde 154 ve 380 kv yüksek gerilimde çalışma için verilir. 1 aylık kurs dönemi sonunda İş yerinde staj yapılır. Staj sonunda sözlü imtihan yapılır ve belgeniz sonra verilir. Bireysel başvuru TEDAŞ ve TEİAŞ işyerlerinde Staj imkanı olmadığı için kabul edilmez. TEİAŞ ve TEDAŞ da kadrolu olarak işe alındıysanız bu kurumlar belgeyi size kendileri alırlar. Yine bu kurumların taşeron firmaları kendi kontenjanlarından sizleri kursa gönderirler ve belgeyi aldırılarlar. Bazı taşeron firmalar yedek eleman bulundurmak amacıyla kurs ve staj ücretini kendiniz karşılamak süretiyle size bu belgeyi aldırılar bu ücret 3000 ila 6000 TL arasındadır.

alişşşş

 • Ziyaretçi
Ynt: EKAT BELGESİ BİLGİLENDİRME
« Yanıtla #4 : 01 Mart 2013, 21:34:55 »
slm ben eletrikçi dükkanında çalışıyorum çalıştığım dükkan esnaf ekat belgesi ala biliyomuyum orta okul mezunuyum ustalık belgemvar

KAYA YAPI GRUP

 • Ziyaretçi
Ynt: EKAT BELGESİ BİLGİLENDİRME
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2013, 14:47:35 »
"ACİL"
TEDAŞ BÜNYESİNDE ŞANLIURFA İLİ VİRANŞEHİR VE CEYLANPINAR İLÇELERİ ARIZA ONARIM VE BAKIM İŞİNDE ÇALIŞACAK EKAT BELGELİ ELEMANLAR ARANMAKTADIR. İRTİBAT İÇİN 0 532 509 22 17 NOLU TELEFONUN ARANMASI RİCA OLUNUR.

bysessizx

 • Ziyaretçi
Ynt: EKAT BELGESİ BİLGİLENDİRME
« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2012, 22:11:11 »
EKAT BELGESİ HAKKIN AYRINTILI BİLGİ NASIL EDİNE BİLİRİM?

Çevrimdışı Bekir ÜSTÜNDAĞ

 • Admin
 • *****
 • İleti: 1640
 • PUAN: +49/-2
 • Cinsiyet: Bay
  • Bekpa
EKAT BELGESİ BİLGİLENDİRME
« Yanıtla #1 : 01 Haziran 2012, 04:48:21 »
 Sayın üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz. Ekat Belgesi (Elektrik kuvvetli akımda çalışma belgesi veya Yüksek gerilimde çalışma belgesi) ilgili Forum sitemize ve şahsıma sorular gelmektedir. Bazı yanlış anlamalardan dolayı EKAT belgesi tarafımızdan verildiğini sanıp bizleri aramaktadırlar. Böyle bir misyonumuz yoktur sadece bizleri arayanlara yol göstermek ve bilgilendirmek amacımız.
  EKAT belgesi nedir ve kimler alabilir ?
  Kuvvetli akım tesisleri olarak bilinen 380/154/66 kV TEİAŞ a ait trafo merkezleri  34,5 Kv ve altı TEDAŞ a ait indirici merkezleri ve Arıza hat bakım servisleri EÜAŞ a ait üretim santralleri ayrıca bu saydığımız tesislerin özelleştirilmiş veya taşeronlaştırılmış işyerlerinde yüksek gerilimde çalışmaya yetkili personellerin Tekniker ve Teknisyenlerin almak zorunda olduğu bir belgedir. Bu tür işyerlerinde Ekat belgesi olmayan personel çalıştırılamaz kanunen yasaktır. Kamu kuruluşları kanun çıktığından itibaren kadrolu ve yeni işe alınan personeline ücretsiz olarak bu belgeyi aldırmıştır. Özel ve taşeron şirketler Ekat belgeli emekli ve tecrübeli eleman çalıştırmakta ve yeni işe aldığı elemanlarada ekat belgesi ücretini karşılayıp çalıştırmaktadır.
  Teknik lise, Endüstri meslek lisesi, Meslek yüksek okulu Elektrik bölümü mezunları Ekat belgesi alabilirler. Yukarıda saydığımız kamu kuruluşlarına KPSS puanıyla işe alınırlarsa bu kurumlar EKAT belgesini ücretsiz aldırır. Özelleşmiş veya taşeronlaşmış işyerleri de işe aldıkları personele ücretsiz Ekat belgesi aldırır.
  Kişisel başvuru ile ekat belgesi alınırmı ?
   Kişisel başvuru ile  bu belge alınamaz. Yukarıda saydığım kamu kuruluşlarının, özel ve taşeron şirketlerin kontenjanından alınabilir bu kontenjandan alabilmek için bu kurum ve şirketlerin çalışanı olmak gerekir.
Kişisel olarak başka yoldan nasıl alabilirim ?
   Bazı taşeron firmalar yedek eleman bulundurmak amacıyla kendi kontenjan sırası geldiği zaman Personeli harici eleman göndermektedir.
Bu tür başvurunuz şirket tarafından kabul edilirse Ekat kurs ücreti ve Staj dönemi Sigorta ücretini kendiniz karşılayarak 3-5 ay içinde Ekat belgesi alma sıranız gelebilir. Bu şekilde almak isterseniz size maaliyeti 6-7 bin TL dir.
Elektronik bölümü mezunları Ekat belgesi alabilirmi ?
   Yukarıda saydığımız okulların Elektronik bölümü mezunları zaten kuvvetli akım tesislerinde çalıştırılmayacakları için bu belgeyi alamazlar.
Elektrik mühedisleri ekat belgesi alabilirmi
  Ekat belgesi tekniker ve teknisyenler içindir Elektrik elektronik fakültelerinden mezun olanlar zaten yetkilidir.Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Belgesi, mühendislerin 3 gün süre ile EMO'dan eğitim aldıktan sonra ve yine EMO tarafından sınava tabi tutulduktan sonra almış olduğu belgedir. Bu belgenin neden alınması gerektiğiyle ilgili bilgileri EMO'nun adresinden bulabilirsiniz.
Ekat belgem var nerelerde çalışabilirim ?
  Ekat belgeniz var KPSS den Kuvvetli akım tesisleriyle ilgili bir işyerine atanamadınız Belgeniz TEİAŞ la ilğili ise TEİAŞ ın taşeron firmalara verilmiş Trafo merkezlerinde Trafo işletme teknisyeni olarak veya Hat bakım ekibinde iş bulabilirsiniz. TEDAŞ la ilgiliyse TEDAŞ ın özelleşmiş ve taşeronlaşmış Arıza ve hat bakım ekiplerinde İş bulabilirsiniz. EÜAŞ la ilgiliyse EÜAŞ ın Özelleşmiş santrallerinde Hidro elektrik Termik ve doğal gaz santrallerinin kuvvetli akım bölümlerinde iş bulabilirsiniz. Bunların haricinde Kuvvetli akım tesisi bulunan Hava alanı Turizim işletmeleri ve Fabrikalarda iş bulabilirsiniz.
Emekliyim ekat belgem var iş bulabilirmiyim ?
TEİAŞ TEDAŞ ve EÜAŞ dan emekli oldunuz emekli maaşınız yetmiyor Oğlan okuyor kız gelin olacak diyorsanız Sizin işiniz hazır Özel ve taşeron şirketler mutlaka tecrübeli elemana ihtiyaç duyuyor. Sizin tecrübenizden faydalanmak istiyorlar Hatta bazı firmalar emekli eleman çalıştırmak zorundalar.

 

TEK ENERJİ FORUM