Gönderen Konu: 154 kv. şalt sahası hk.  (Okunma sayısı 2312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kdrnet

• KIDEMLİ ÜYE
154 kv. şalt sahası hk.
« : 31 Ekim 2010, 12:01:22 »
ben somada işletme kursunu bitirdim ve şuan bir t.m. sözlü sınav için bekliyorum..aklıma takılan şey geçen gün bir t.m. gittim.buranın 2 adet 154 kv fideri var.bana 154 barada sadece bir faza takılmış bir adet gerilim trafosu gösterdiler..bu gerilim trafosunun görevi ring kapatırken veya parelele girerken bara gerilimini göstermek dediler..ama benim staj yaptıgım trafoda 154 barada böyle bir gerilim trafosu yok.acaba bizim trafoda ring kapatırken veya parelele girerken bara gerilimi neyle ölçülüyor..bu arada o trafoda transfer bara var ama bizde tek ana bara by-pass. bununla alakalı olabilirmi?
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2010, 10:43:26 Gönderen: kdrnet »

Çevrimiçi Bekir ÜSTÜNDAĞ

• TRAFO İŞLETME UZMAN TEKNİSYENİ TEİAŞ/ANTALYA
  • Admin
    • Bekpa
Ynt: 154 kv. şalt sahası hk.
« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2010, 19:46:45 »
Bazı istasyonlarda Ana barada her faz için birer adet bazı istasyonlarda bir fazda bazı istasyonlarda 2 adet ana bara vardır. her barada 3 fazda vardır.154 ENH tı 2 den fazla olan yerlerde bara gerilim trafosu mutlaka olur. Ring veya paralel yaparken hatları Senkronoskop anahtarı Bara gerilim trafosu 1 fazı ve ring veya paralel yapılacak hattın 1 faz gerilimini senkronoskop cihazına gönderir. Senkronoskop cihazı bara ve hat gerilimlerinden GERLİM-FREKANS-FAZ AÇISI nı değerlendirir. Şartları bize gösterir Transfer veya Bypass la ilgisi yok.
Yukarıda anlattığımız analog sistemdir. Son dönemlerde Dijital rölelerle otomatik olarak şartlar uygun oldugu zamanı kendisi tespit eder ve kesiciyi en uygun şartlarda kapatır.

Çevrimdışı kdrnet

• KIDEMLİ ÜYE
Ynt: 154 kv. şalt sahası hk.
« Yanıtla #2 : 01 Kasım 2010, 19:50:14 »
ama benim bulundugum t.m. dede2 adet 154kv. fider var o trafodada 2 adet var..